Rzeczpospolita Polska

Mija 10 lat od tragicznej śmierci Ani Kembrowskiej i Roberta Odżgi

17 sierpnia 2007 roku

17 sierpnia mija 10 lat od tragicznej śmierci dwójki studentów ówczesnej Akademii Rolniczej we Wrocławiu Ani Kembrowskiej i Roberta Odżgi. W górach, na turystycznym szlaku, w drodze na obóz naukowy, który miał się rozpocząć następnego dnia, zostali bestialsko zamordowani.

Ania była studentką III roku ochrony środowiska, Robert skończył IV rok geodezji i kartografii. Oboje należeli do najlepszych studentów na swoich kierunkach. Dwoje naprawdę wspaniałych ludzi. Zawsze pogodni, radośni, życzliwi dla innych.

W sierpniowy dzień, na drodze z Dusznik do Karłowa nic turystom nie powinno było zagrozić. Trasa ta okazała się jednak dla Ani Kembrowskiej i Robrta Odżgi ostatnią.

W nieznanych okolicznościach doszło do tragedii – ciszę górskiego traktu przerwał huk strzałów. Niemym świadkiem wydarzeń była skała Narożnik z wymalowanym niebieskim szlakiem, którym szli Ania i Robert. Na tej skale 25 października 1997 roku wmurowano ufundowaną przez władze uczelni tablicę z wyrytym napisem: „W tym miejscu w dniu 17 sierpnia 1997 roku zostali zamordowani studenci Akademii Rolniczej we Wrocławiu – Anna Kembrowska i Robert Odżga”. „Byli młodzi, wrażliwi, pełni radości życia. Zginęli od kul zabójcy dnia 17.08.1997 roku na turystycznym szlaku, w górach, które tak ukochali” – głosi inny napis na tabliczce zawieszonej na łańcuszku łączącym dwa krzyże ustawione w miejscu zbrodni.

Tych, którzy wędrując po górskich szlakach, znajdą się w górach Stołowych w rejonie Narożnika, zachęcamy do odwiedzenia miejsca upamiętniającego tragiczną śmierć Ani i Roberta.