Rzeczpospolita Polska

Mija 10 lat od tragicznej śmierci Ani Kembrowskiej i Roberta Odżgi

Uwaga!
Dokument, który oglądasz stracił ważność. Może zawierać nieaktualne informacje.

17 sierpnia 2007 roku

17 sierpnia mija 10 lat od tragicznej śmierci dwójki studentów ówczesnej Akademii Rolniczej we Wrocławiu Ani Kembrowskiej i Roberta Odżgi. W górach, na turystycznym szlaku, w drodze na obóz naukowy, który miał się rozpocząć następnego dnia, zostali bestialsko zamordowani.

Ania była studentką III roku ochrony środowiska, Robert skończył IV rok geodezji i kartografii. Oboje należeli do najlepszych studentów na swoich kierunkach. Dwoje naprawdę wspaniałych ludzi. Zawsze pogodni, radośni, życzliwi dla innych.

W sierpniowy dzień, na drodze z Dusznik do Karłowa nic turystom nie powinno było zagrozić. Trasa ta okazała się jednak dla Ani Kembrowskiej i Robrta Odżgi ostatnią.

W nieznanych okolicznościach doszło do tragedii – ciszę górskiego traktu przerwał huk strzałów. Niemym świadkiem wydarzeń była skała Narożnik z wymalowanym niebieskim szlakiem, którym szli Ania i Robert. Na tej skale 25 października 1997 roku wmurowano ufundowaną przez władze uczelni tablicę z wyrytym napisem: „W tym miejscu w dniu 17 sierpnia 1997 roku zostali zamordowani studenci Akademii Rolniczej we Wrocławiu – Anna Kembrowska i Robert Odżga”. „Byli młodzi, wrażliwi, pełni radości życia. Zginęli od kul zabójcy dnia 17.08.1997 roku na turystycznym szlaku, w górach, które tak ukochali” – głosi inny napis na tabliczce zawieszonej na łańcuszku łączącym dwa krzyże ustawione w miejscu zbrodni.

Tych, którzy wędrując po górskich szlakach, znajdą się w górach Stołowych w rejonie Narożnika, zachęcamy do odwiedzenia miejsca upamiętniającego tragiczną śmierć Ani i Roberta.